HOŞGELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 926 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

      Nefsi terbiye eden, sabrı öðreten, nimetlerin kadrini bildiren, maðfiret ve rahmet ayı Ramazan-ı Şerifi 9 Temmuz Salı günü idrak etmiş olacaðız. Bizi bu günlere ulaştıran Allah’a sonsuz hamdü senalar olsun.

   

      Peygamberimiz(s.a.s.)’in, “evveli rahmet, ortası maðfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş;” olarak nitelediði Ramazan ayı, ilahi rahmetin müminlerin gönüllerini doldurduðu müstesna bir aydır. Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah şöyle buyurur:

 

      “(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doðru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiði Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin.” 

 

    Ramazan bir rahmet ve maðfiret ayıdır. Bilerek ya da bilmeyerek yapmış olduðumuz günahlardan kurtulmak, arınıp tertemiz olabilmek için bulunmaz bir zaman dilimidir. Bu ayda oruç tutan müminlerin, duaları ve tevbeleri kabul edilir.

 

   Ramazan düşenin elinden tutmak, fakir ve fukarayı,  gözetmek, öksüzü, yetimi, yoksulu sevindirmek gibi kerem ve faziletlerin, yüksek ahlaki deðerlerin yaşanması gereken bir aydır.

 

      Ramazan ve bu ayı güzelleştiren, özelleştiren, pek kıymetli hale getiren oruç sayesinde, tüm İslam âleminde müstesna bir heyecan yaşanmakta, unutulan manevi deðerlerimiz hatırlanmakta, körelen vicdanlarımız yeniden hayat bulmaktadır.

 

    Ramazan-ı Şerif oruç ayıdır. Ramazan ayını oruç ve ibadetle ihya etmenin mü’minlere saðladıðı faydaların en önemlisini Allah Resulü (s.a.s.) şöyle dile getiriyor: “Her kim Ramazanda farziyetine inanarak ve yalnız Allah rızasını umarak oruç tutarsa geçmiş günahları baðışlanır.”

 

      Ramazan ayı, Kur’an ayıdır. Çünkü Kur’an-ı Kerim bu ayda, yani Kadir gecesinde nazil olmaya başlamıştır.Bu ay, oruçlarıyla, mukabeleleriyle, iftar ve sahurlarıyla, teravihleriyle insanlara başka bir neşe, başka bir zevk veren müstesna bir aydır.

 

      Teşrifleriyle bizleri şereflendiren mübarek ayı iyi deðerlendirelim Gündüzleri oruç tutmakla,geceleri Teravih kılmakla, bol bol Kur’an okumakla, hayır ve hasenatta bulunmakla bu ayı ihya edelim. Kimsenin gönlünü kırmayalım. Yalan söylemekten, dedikodudan, koðuculuk ve iftiradan sakınalım.

   

      Bu vesile ile şimdiden Ramazan ayınızı tebrik eder, bütün İslam âlemine birlik, dirlik, huzur ve saadet getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ederim. 

 

                                                                                                                                 MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                                              EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

 

 

           

                                                 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları