KADİR GECESİ

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1074 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

Kandil geceleriyle başlayıp, üç aylarla devam eden ve mübarek Ramazan ayı ile her tarafı kuşatan bir manevi atmosferden geçtik. Rahmet ve maðfiret ayı olan Ramazanın son günlerine ulaşmak ve bir kadir gecesini daha idrak etmek üzereyiz.

 

                   Kur’ân-ı Kerîm’de adı geçen tek ay Ramazan ayı, tek gece de Kadir gecesidir. Bu bereketli saatlerin şeref ve kıymetini Yüce Rabbimiz şöyle haber vermektedir:

 

      “Şüphesiz, biz Onu (Kurân-ı) Kadir gecesi’nde indirdik. Kadir gecesinin ne olduðunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh(Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin aðarmasına kadar süren bir esenliktir.

 

         Bu surede işaret edildiði gibi Kadir gecesi, Kur-ân-ı Kerîm’in bu gecede indirilmeye başlamasından dolayı önem kazanmıştır.    

         

              Kadir gecesi azamet ve şeref gecesidir. Peygamberimiz bu gecenin kıymet ve deðerini ifade etmek için şöyle buyurmuştur:

 

         “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları affolunur.”

 

          Bu gecedeki ilahi ziyafete ve Kur’âni sofraya,  başta Cebrail(a.s) olmak üzere melekler de iştirak ederek bizleri şereflendirirler. Meleklerin peyder pey inmesiyle yeryüzü manevi bir atmosfere bürünür. Melekler, müminlerin etrafını kuşatarak, onlara Rablerinin baðış ve rahmetini müjdelerler. Tan yeri aðarıncaya kadar devam eden bu ulvi tecelli, ümmet-i Muhammed’in gönüllerine zengin bir huzur ve saadet dalgası eriştirir.

    

               Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Bu geceyi hakkıyla deðerlendirmek, ibadet duâ ve istiðfar ile ihya etmek, bin ay ibadet etme sevabını kazandırır. Peygamber efendimiz Ramazan-ı Şerifin son on gününün gecelerinde, kendilerini daha çok ibadete verirlerdi. Biz de gerek Kadir gecesinde, gerekse Ramazan’ın son günlerinde daha çok ibadet etmeli ve bol bol dualarda bulunmalıyız. Peygamber Efendimizin Hz.Aişe’ye öðrettiði şu duayı çokça okumalıyız:

 

            Ya Rabbi! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle.”

      

             Kadir gecesi, müminler için baştan sona kadar selamdır, hayırdır, rahmettir, maðfirettir. Bu nimetlerden faydalanmak için, bu geceyi iyi deðerlendirmeli, kazâ ve nafile namazlar kılmalı, Kuran-ı Kerim okumalı, manasını anlamaya çalışmalıyız.

          Yüce mevlâmızdan, tuttuðumuz oruçlarımızı, yaptıðımız hayır-hasenât ve tüm ibadetlerimizi kabul buyurmasını niyaz ediyor, Kadir gecesi münasebetiyle tüm İslam âlemine ve insanlıða huzur ve saadet diliyorum.

 

                                                                                           MUSTAFA KORKMAZ

                                                         EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

 

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları