RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1085 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

        

                 

        Milletlerin önemli günleri ve haftaları vardır. Bunlar ya dinidir veya milli. İşte onlardan birine daha; Ramazan Bayramına kavuşmuş bulunuyoruz.

 

        Bayram neşe ve sevinç günü demektir. Bu sevinci birlikte yaşıyoruz. Çünkü dünyanın geçici zevk ve lezzetlerine aldırmadan, Ramazan ayını namaz, oruç, teravih, Kuran, zikir, tesbih, hayır ve hasenat gibi ibadetlerle ihya ederek sonsuz ecir ve mükafatlara nail olmanın sevincidir bu... Bayram, ibadet hazzıyla coşan, Allah aşkıyla yanıp tutuşan, peygamber muhabbetiyle yaşayan müminlerin manevi duygularla dolup taştıkları bir gündür. Bayram, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının zirveye ulaştıðı, maddi ve manevi dayanışmanın pekiştiði, dost ve akraba ziyaretlerinin yoðunlaştıðı müstesna bir gündür.

 

     Bayram, sevinç ve neşe günü olduðu için bu gün sevincimiz sonsuzdur. Çünkü;  Mübarek Ramazan’da çok güzel anlar yaşadık. Birlik ve beraberlik rüzgarlarını estirdik. Kardeşlik duygularını perçinleştirdik. Dinimizi öðrenmeye çalıştık. İyilik yapmaya alıştık. İyilerin arasına karıştık. Hayır, hasenat ve takvada yarıştık. Dargın olduðumuz kimselerle barıştık. Birçok Müslüman kardeşimizle tanıştık. Cenab-ı Hakk’ın; “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.”1 ayetini kendimize rehber edindik.

 

        Midemizin açlık feryadına aldırmadık. Hiç kimseyi yalan-yanlış sözlerle kandırmadık. Az yedik, az konuştuk, az uyuduk. Hayır severlerin cömertçe davranışlarına gıpta ile baktık. Fakirlerin hallerini, yoksulların durumunu, muhtaçların ızdırabını tattık. İnsanlara saygıyla baktık. İslam’ın güzelliklerini seyre daldık. Peygamberimizin ahlakıyla ahlaklandık. Ana-babaya iyiliðin önemini anladık. Komşuluk vecibelerini kavradık. Kalplerimiz nurla, gönüllerimiz merhamet ve muhabbetle doldu. Allaha saygımızdan tüylerimiz ürperdi. İmanlarımız kuvvetlendi. Cömertlik duygularımız galeyana geldi. Nefsimiz zayıfladı. İrademiz güçlendi. Kulaklarımız hakkı duydu. Gözlerimiz nurla doldu. Uzuvlarımız İslam’a uydu. Çünkü rahmet ayı Ramazan’ın özelliði buydu. Peygamberimizin müjdesi de şuydu: “Ramazan gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar zincire vurulur.”2

 

       

        Milletimizin yükselmesi, yücelmesi, güçlenip kuvvetlenmesi, birlik ve beraberlik içinde yaşamamıza baðlıdır. Milletimizin zaferleri ve kültürlerinin temelinde, birlik ve beraberlik ruhu yatmaktadır. Bu bayramı fırsat bilerek, birbirimize yaklaşalım. “Kardeşimsin!” diyerek kucaklaşalım. Ramazan’da kazandıðımız güzellikleri bırakmayalım. Bizi bölüp, parçalamak isteyenlerin oyunlarına gelmeyelim. Merhum M.Akif’in dediði gibi:

 

“Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez,

Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.”

 

      Her günümüz bayram sevinciyle dolsun. Gönlümüz Kuran ve iman nuruyla neş’e bulsun.

 

      Daha nice bayramlara huzur ve saadet içinde kavuşmak dileðiyle Bayram, milletimize ve tüm İslam alemine mübarek olsun.

                                                                                              MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                          EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları