Fenerbahçeli’de ruh var ama yabanci futbolcuda yok...

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 2029 kez görüntülenmiştir.
İlhan KARAÇAY

Fenerbahçe’nin, onmilyonlarca euro harcayarak kurduðu dev kadroya raðmen başarı elde edememesinin başlıca ve hatta yegane nedeni, özellikle yabancı futbolcularda ‘ruh’ olmamasıdır.

Emerites Stadı’nda bir avuç Fenerbahçe taraftarının, 50 bini aşkın Arsenal taraftarını sustururcasına yaptıkları tezahüratlar, Fenerbahçeliler’de ‘ruh’ olduðunu ortaya koyuyor. Ama sahada ‘ruh’ yoksa ne yaparsın?

 

Özellikle yabancı futbolcularda neden ‘ruh’ yok acaba?  (Hollandalı Cuijt hariç)

Çünkü, Türkiye’ye büyük meblaðlara transfer olan yabancıların çoðu, biz nasıl ki Katar’a, Suudi Arabistan’a ve Kuveyt’e bakıyorsak, onlar da Türkiye’ye öyle bakıyorlar.

Türkiye’de futbol oynandıðına inanmayan büyük (!) transferler, haliyle geldikleri kulüpte ‘takım’ oluşturamıyorlar. Nasıl ki bir zamanlar ABD’deki  Peleli, Cruyfflı, Beckenbauerli Cosmos efsanesi balon çıktıysa, ünlüleri biraraya getiren kulüplerin denemeleri de balon gibi sönmeye mahkumdur.

Tabii ki sahaya çıkan her futbolcu gol atmak ve galip gelmek ister. Ama istemek ile özlem çekmek arasında fark vardır. Ruhu olan, özlem çeker. Ruhsuz oynarsan isteðni yerine getiremezsin. Ancak özlem duyarsan emeline nail olabilirsin.

Futbolcuların uzun süre bir arada olup olmamaları da çok önemlidir. Alexli Fenerbahçe neden mum ile aranıyor? Alex’in çok büyük bir futbolcu oluşundan mı? Tabii ki deðil.  Alexli Fenerbahçe, uzun sure birarada oynayan futbolculardan kuruluydu.Takım iyi yola girmişken, kadro yeniden bozuldu ve arayışlar da yeniden başlamış oldu.

 

Ben maçı Hollanda televizyonundan izledim. Spiker ve yorumcuların kanaatleri de aynıydı.

Futbolcu ruhsuz oynuyorsa, yanlış yapması da kaçınılmazdır.

Bunun en büyük öreneði ise şuydu: İkinci gole bakalım. Aaron Ramsey’in bulunduðu bölge bomboştu. Aslında orada deneyimli Bruno Alves’in olması gerekiyordu. Ama Alves o sırada sað bek gibi oynuyordu. O’nun duracaðı yer defansın ortalarıydı. Alves yerinde kalsaydı ikinci gol olmazdı.

Dilerim ki, Türkiye’deki kulüp yöneticileri, antrenör ve futbolcuları uzun süre birarada tutma zorunluluðunu öðrenirler. Futbolcu ve antrenörün başlangıçtaki başarısızlıklarına tahammül ederek, ‘nekahat’ deversini atlatmak, başarının yolunu açmaya yeter.

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları