RÜŞVET

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1044 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

İnsanlar arasında güveni ve adaleti esas alan İslamiyet;  insanlara keder ve acı getiren, vicdanları rencide eden, toplumda huzursuzluða sebep olan her türlü davranışı yasaklamıştır. Bu tür kötü davranışlardan biri de rüşvetçiliktir.

Rüşvet; yaptırılmak istenen işte meşru olmayan bir kolaylık saðlanması için, bir yetkiliye mal ya da para olarak saðlanan haksız çıkardır. Hakkımız olmayan bir yararın elde edilmesi için verilen her şey rüşvettir. Rüşvet bir hakkın iptali veya haksızı haklı çıkarmak için saðlanan kazançtır.

Kur’an’da Yüce Allah şöyle buyurur; “Aranızda birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını bile bile günaha girerek yemek için onları hâkimlere (rüşvet olarak) vermeyin.”

Yüce dinimiz hem rüşvet vermeyi ve almayı, hem de aracılık etmeyi yasaklamıştır. Hz Peygamber (s.a.v), hadisi şeriflerinde, “Rüşvet alan da veren de cehennemdedir;[1]Allah rüşveti verene, alana ve aracılık yapana lanet etmiştir” buyurur. Resûlüllah (s.a.v), memurun aldıðı hediyenin rüşvet olacaðını ifade sadedinde, “Sen annenin evinde otursaydın bu sana verilir miydi!” buyurarak önemli bir ölçü koymuştur.  Yine Efendimiz, kişiyi cehenneme sürükleyen tehlikeli davranışlardan birinin de ‘suht’  yani mahkemelerde alıp verilen rüşvet olduðunu[2] açıklamıştır.

Rüşvet haklıyı haksız, haksızı haklı yapan, başkalarının hakkını yediren, haksız hüküm verdiren toplumsal bir hastalıktır. Rüşvetin yaygınlaştıðı toplumlarda adalete olan güven zedelenir, emanetler ehline verilmez, vazifeler layık olana deðil, parası ve gücü olan ehliyetsiz kişilere verilir, sonuçta güçsüz ve yoksullara zulmedilmiş olur.  

Yüce dinimizde açıkça yasaklanmasına raðmen rüşvet almak ve vermek, inanç zayıflıðının ve ahlâk bozukluðunun da göstergesidir. Rüşvete bulaşan insan menfaat düşkünü, çıkarcı ve doyumsuz kimsedir.

Kur’an-ı Kerim’de “Allah’ın en mükemmel bir şekilde yarattıðı” bildirilen insan, rüşvet almak ve vermekle alçalmakta, şahsiyetini yıpratmaktadır.

Rüşvetin, verene de alana da zararı vardır. Bu işlere bulaşan insanlar, er geç dünyada veya ukbada yaptıkları işin kötülüðünü anlayacak, cezasını çekecektir.

     Yazımızı Peygamber Efendimizin (sav) bir hadisi şerifiyle son veriyorum: “ Allah’a yemin olsun ki sizden biriniz (başkasından) haksız yere bir şey alırsa kıyamet günü onu boynunda taşıyarak Allah’ın huzuruna gelecektir. …”

Yüce rabbimiz cümlemizi bu hallere düşmekten korusun.

                                                                                                                                             MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                                                        EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ
ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları