İŞLERİ İSTİŞARE İLE YAPMAK

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1368 kez görüntülenmiştir.
MUSTAFA KORKMAZ

Medine’ye hicret edeli daha iki yıl bile olmamıştı. Peygamber Efendimiz (sav),  bir taraftan teblið vazifesini yapıyor bir taraftan da yurdunu yuvasını terk edip kendisiyle beraber bu şehre gelen sahabîlerin mesken ve maişet dertleri ile ilgileniyordu. Bu arada Mekkeli müşrikler boş durmuyor, başta Peygamber efendimiz (sav) olmak üzere Müslümanları Medine’de huzursuz ediyorlardı.

İşte böyle bir ortamda hicretten bir buçuk yıl sonra Kureyş ordusunun Bedir’e doðru hareket ettiði haberi geldi. Rasülullah (sav), dünya işlerinde ashabı ile istişare eder ve onların görüşlerini alır kararını ondan sonra verirdi. Bu yolu Peygamberimize gösteren Kur’an-ı Kerim’deki şu ayettir ki anlamı şöyledir: İş konusunda onlara danış. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (Ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah tevekkül edenleri sever” (Âl-i İmran, 3/159)  Bedir savaşından önce de onları topladı ve görüşlerini dinledi. Muhacirlerden Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer, ensardan Sad b. Muaz, Kureyş ordusunun karşılanması yönünde görüş beyan ettiler.

Bu istişareden sonra Müslümanlar Bedir kuyularına doðru yola çıktılar. Peygamber Efendimiz, savaş karargâhını Medine tarafına yakın olan bir yere kuruyordu ki sahabeden Hubâb b. Münzir, söz aldı. Hz. Peygamber (sav)’e bu kararının vahye dayanıp dayanmadıðını sordu. Peygamber efendimiz, bunun kendi görüşü olduðunu söyleyince Hubab, karargâhın yerinin deðiştirilmesini teklif etti. Rasülullah (sav) de onun teklifini kabul ederek İslam ordusunu işaret edilen yere yerleştirdi. Savaş bittikten sonra da esirlere nasıl muamele edilmesi gerektiði hususunda yine sahabesine danıştı ve kararını öyle verdi.

 

Hz. Peygamber’in hayatından buna benzer daha birçok örnekler sayabiliriz. O, etrafındaki ehil, güvenilir, salih, akıllı, ileri görüşlü, tecrübeli, bilgili insanların görüşlerine önem vermiş ve yeri geldiðinde onlara danışmış ve kendilerinden faydalanmıştır. Sahabe de canlarından çok sevdikleri Hz. Muhammed (sav)’in huzurunda edep ve tazim dairesinde görüşlerini ifade etmekten çekinmemişlerdir. Peygamber Efendimiz, insanların düşünceleri üzerine ipotek koymamış, onları baskı ile susturmamış, bilakis onların düşüncelerini serbestçe açıklamalarına imkan vermiş, zemin hazırlamıştır. Bu konudaki en çarpıcı örnek, O’nun kendisinden sonra Müslümanları idare edecek kişiyi tayin etmeyip bu seçimi ashabına bırakmasıdır. Nitekim ilk dört halifenin tayini farklı usullerle de olsa istişare ve seçimle olmuştur.

 

Peygamberimiz kendisi böyle davrandıðı gibi ümmetinin de aynı yolu takip etmelerini tavsiye etmiştir. Mesela Enes bin Malik’e şöyle demiştir: “Ey Enes! Bir işi yapmaya niyet ettiðin zaman o iş hakkında yedi defa istihare et. Sonra kalbinden geçen temayüle bak. Çünkü hayır kalbinde doðandadır.” “İstihare eden kimse zarar görmez, istişare eden pişman olmaz.” (Kâmil Miras, Tecrîd-i Sarih Tercümesi ve Şerhi, IV, 135) Hutbemin başında okumuş olduðum ayette de AllahTeâla, mealen şöyle buyuruyor: Yine onlar, Rablerinin davetine icabet ederler ve namazı kılarlar. Onların işleri, aralarında danışma iledir. Kendilerine verdiðimiz rızıktan da harcarlar.” (Şura, 42/38)

 

Ecdadımız bizi bu topraklar üzerinden kovmak isteyenlere karşı birlik olup el ele vermiş ve ülkemizin bu günlere gelmesi için canları ve mallarıyla mücadele etmişlerdir. Biz de aynı kararlılık, inanç ve azimle birbirimize kenetlenerek karşılıklı haklarımıza saygı göstermeli, devletimizi, milli birlik ve beraberliðimizi koruma ve geliştirmeye çalışmalıyız. Üzerinde yaşadıðımız vatanımıza ve birbirimize karşı sorumluluklarımızın olduðunu asla unutmamalıyız.

 

                                                                                            MUSTAFA KORKMAZ

                                                                                                                      EMEKLİ MÜFTÜLÜK ŞEFİ

        

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları