Spor\ da Yenmek ve Yenilmek

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1227 kez görüntülenmiştir.
Lütfi KÜPELİ

Bu tabiri benden önce birçok köşe yazarından okuduðunuza eminim. Hepsi aynı olmasa bile bir benzeridir çoðu zaman. Spor\'da yenen taraf güler, yenilen taraf üzülür. Galip gelen taraf işi abartınca yenilen tarafta kendisini savunmaya başlar, “neden gözünün üstünde kaşın” der ve kendince kendisini haklı tutmaya çalışır. Aslına bakarsanız bu işin sosyolojik bakış açısıdır. Oysa finali iki takım oynuyor ve bu takımlardan ancak biri şampiyon alabilecektir. Bu iki kere ikinin dört ettiði gibi açık ve nettir. Ne hikmetse yenilen taraf sürekli kendisini baskı altında tutuluyormuş gibi sezimler ve bilinçaltıyla karşı tarafa olmadık ifadeler yüklerler. “Hakem penaltımızı vermedi. Atılan gol ofsayttı,  Yada; “orda faulü çalamadı, stepsi görmedi, süre dolmuştu..” aslında bu terimleri o kadar çok uzatabildiðince uzatabilirim. Ama bunlarla başınızı aðrıtmak istemiyorum.  Sporda yenmek ve yenilmek ayrı bir kültür olmasa da dünyanın her bir bölgesinde bu tür olayları görebiliriz.

Spor, gelişmiş ülkelerde olsun geri kalmış ülkelerde olsun, eðlenmek, sosyal aktivite gerçekleştirmek adına yapılır. Bunun ötesinde “Ekonomik anlamda Endüstireyel spor” doðmuştur. Öyle olsa da sporun amacı eðlendirmektir. Bu gün bakınız NBA\'ya salonlar tıklım tıklım doludur. Sporcunun yapacaðı bir bilek hareketi, bir son saniye üçlüðü taraftarı coşturmaya veya üzmeye yetebilir. Aynı şeyi yeşil sahalarda da görmek mümkündür. Sporcu, almış olduðu topu 30 metre sürer ve golü atar…. Taraflı tarafsız stadyumda ve TV karşısındaki izleyici bu golü alkışlar. İşte spor budur. Spor\'da yenmek ve yenilmek tabiri vardır ya , (her ne kadar yenilen kabul etmese de ) asıl bunu amacı gün yüzüne çıkarttıðınız zaman spor spor olacaktır.

Şimdi bunları ne diye anlatıyorum diye sorabirsiniz; gecen hafta Tekirdað\'da yapılan Gençler Türkiye Şampiyonasındaydım. Ceyhan Belediyespor\'un da mücadele ettiði Turnuvada seyircinin olmadıðı gibi, Sporcunun birisi sakatlanmasının ardından oradan kendisini seyirci kitlesine koyan birisi “oh oh.. Öl öl” diye baðırıyordu. Yanına gittim. Niye böyle bir şey söylediðini sordum. Yaşı onbeş onaltı ya var ya yok olan çocuklar utanmış olacaklar ki; sadece “Öyle” dediler.  Bende, “o sporcular olmasa sen burada olurmuydun? “ diye sorduðumda “Hayır” cevabı verdiler.  “öyleyse lütfen daha tutarlı bir seyirci veya taraftar olalım. Zira biz buradan onları seyretmeye geliyoruz. Federasyon bu maçları sizin buraya veriyorsa sizleri spora yöneltmek için” deyince , “özür dilediler”
Evet, seyirci seyretmek için vardır sporda, Taraftar da,  en önemlisi spor müsabakalarında yenmek te vardır yenilmekte...

Ceyhan\'ın Yıldızları Malatya yolcusu
Ceyhan Belediyespor\'un yıldız bayanları Malatya\'da yapılacak olan Yıldızlar Türkiye Şampiyonasına katılacak. Ceyhan Belediyespor Minik Kızlarda Türkiye Dördüncüsü olduðunu yazmıştık. Genç Bayanlarda şansız bir şekilde guruptan çıkamadılar. Klasman Maçlarını tamamlayarak 10. Oldular. Ama Yıldızlarımızdan ümitliyim. Yıldız takımımız geçtiðimiz dönemlerde Türkiye Şampiyonu olmuşlardı şimdi neden olmasın...

Resul Kalaycı Olimpiyatlara gidiyor.
Bir müjdeli haberde Polonya\'dan geldi.  Türkiye Güreş Federasyonu Karakucaklar As Başkanı Mehmet Sırkıntı, 26-30 Aðustos tarihlerinde Singapur\'da düzenlenecek olan Gençler Olimpiyatında Güreş branşında Ceyhan Belediyespor\'un güreşçisi olan Resul Kalaycı\'nın Ülkemizi temsil edeceðini söyledi. Bizler de Resül\'ü tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.
Kalın saðlıcakla..

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları