SPORDA ŞİDDET YASASI

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1238 kez görüntülenmiştir.
Murat TAŞ

Spor Toto Süper Lig’in 15. haftasında Beşiktas ile Bursaspor arasında oynanmış olan maç öncesi iki takım taraftarı birbirine girmiş, ortalık fena karışmış ve stat çevresinde devam eden bu olaylara kan bulaşmıştır. Bu maçın 15 gün öncesinde ise Florya Metin Oktay Tesisleri’nde oynanan, Galatasaray-Fenerbahçe 17 yaş altı müsabakasında, Galatasaraylı taraftarlar sahaya inmiş ve Fenerbahçeli genç sporculara fiziksel şiddet uygulamışlardır. Bu ve bunun gibi artan olaylar neticesinde ise ‘Sporda Şiddet Yasası’ gündeme gelmiştir.
 
Uzun yıllardan beri bir türlü oluşturulamayan taraftar olma bilinci sonucunda meydana gelen şiddet olayları Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu olayları önlemek ya da bu olaylar soucunda meydana gelen zararları minimize etmek adına bir takım kararlar alması gereði duyuldu. Bu baðlamda ‘Sporda Şiddet Yasası’ TFF tarafından hazırlanmış ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlıðı ile Adalet Bakanlıðı tarafından onaylanıp Başbakanlık’a gönderilmiştir. Yasa tasarısı bakanlıklar tarafından imzalandıktan sonra TBMM’ye gönderilmiş ve süreç tamamlanmıştır.
 
Futbol Federasyonu’nun İngiltere ve Hollanda modellerini inceleyerek hazırladıðı 25 maddelik yasa tasarısı uyarınca cezaların önemli ölçüde arttıðı gözlenmiştir. Bu yasa tasarısı sonucunda uygulama alanına dahil olması öngörülen maddeler şu şekildedir:
 
-   Statlara yasak madde sokanlara ve bu maddeleri kullananlara 3 yıldan 5 yıla kadar müsabakalardan men, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası,
-    Usulsüz bilet satışı yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin liradan 10 bin liraya kadar para cezası… Ayrıca ilgili kulübe 250 bin liradan 1 milyon 500 bin liraya kadar para cezası.
-   Çirkin ve kötü tezahüratta bulunan taraftarlara 2 yıldan 4 yıla kadar men, 5 bin liradan 10 bin liraya kadar para cezası,
-     Maçlarda taraftarın girmesinin yasak olduðu alanlara girilmesi durumunda; tribünlerden oyun alanına giren kişiye 2 yıla kadar müsabakalardan men, oyunun durmasına neden olanlara 3 yıldan 5 yıla kadar müsabakalardan men cezası, 
-   Yasak beyanlarda bulunup bu yönde demeç verenlere 100 bin liradan başlayan para cezası,
-        Dini ve etnik ayrımcılık yapanlara 3 yıldan 5 yıla kadar müsabakalardan men ve para cezası,
-       Tahrik edici yayınlar ile ilgili olarak; haber yapan ve yorum yazan medya mensubuna 200 bin lira, ilgili medya kuruluşuna 500 bin liradan başlayan para cezası,
-       Şike yapan ve teşvik primi vererek bir spor müsabaksının sonucunu etkileyerek bir başkasına kazanç ve sair menfaat temin eden kişiye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ve 20 bin liraya kadar adli para cezası,
-       Şiddet olaylarında kavga eden ve yaralanmaya neden olan kişilere 3 yıldan 5 yıla kadar müsabakalardan men cezası ve 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası,
-       Spor alanlarına hasar veren kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakalardan men cezası uygulanacaktır.
 
Burada açıklanmış olan cezalara çarptırılanlar ve men cezası alanlar sadece tek bir branşa ait deðil tüm branşlardan men cezası almış sayılacaklardır. Suç işlemiş olan kişiler Adalet Bakanlıðı’nın görevlendireceði Ceza Mahkemeleri ya da Özel İhtisas Mahkemeleri tarafından yargılanacaklardır.
 
Ayrıca, bu yasa sonucunda her kulübe birer spor polisi atanacak ve maçlarda özel güvenlik ile polis birlikte görev yapacaklardır. Bunun yanında maç biletlerinin üzerine bileti alan kişilerin TC kimlik numarası yazılacaktır.
 
29 Mayıs 1985 yılında İngiltere’nin Liverpool takımı ile İtalya’nın Juventus takımı arasında oynanmış olan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası final maçının başlamasından önce Liverpoollu holiganlar Juventuslu taraftarlara saldırmış, çıkan izdihamda yaşanan panik sonucu duvar çökmüş ve 39 kişi duvarlara ve tellere sıkışarak feci şekilde can vermişti. Bu olaylar sonucunda Belçika’nın Brüksel kentindeki Heysel Stadı’nın adı ‘King Baudouin’ olarak deðiştirilmiş, İngiliz takımlarına 5 yıl ve Liverpool’a 8 yıl Avrupa kupalarına katılmama cezası verilmişti. Bunun ardından İngiltere Futbol Federasyonu bu olayların önüne geçebilmek için TFF’nin bugün yapmış olduðu gibi bir uygulamaya gitmişti.
 
Ülkemizde son zamanlarda yaşanan bu olayların sebebinin yasa boşluðundan kaynaklandıðını söylemek pek doðru olmaz. Bu ve bunun gibi olayların önüne geçmek için Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliðin Önlenmesine Dair 5149 sayılı yasa zaten mevcut bulunmakta ve çıkarılmış olan ‘Sporda Şiddet Yasası’ 5149 sayılı yasanın deðişitirilmiş ve eklenen yeni maddelerle geliştirilmiş halidir. Bu durum gösteriyor ki yasa çıkarmak olaylara engel olmak için yeterli deðildir ve bu nedenle çıkarılan bu yasaların uygulama aşaması başarılı bir şekilde sürdürülmelidir.
 
Sadece bu yasaları uygulamak da yeterli olmayacaktır. İnsanları yaptıklarından dolayı cezalandırmak yeterli bir çözüm deðildir. Bir insan kendisine veya karşısındaki insanlara ait duyguları anlama, yönetme ve yönlendirme yetisine sahip olmalı ve karşılaşmayı ummadıðı durumları kabullenip saðlıklı karar alma ve saðlıklı karar verme becerisini kazanmış olmalıdır. Bu insanların bu yetiye sahip olabilmesi için almış olduðu cezanın yanında topluma kazandırılması amacıyla gerekli eðitimler de verilmelidir. Olaylar bu şekilde deðerlendirildiðinde ulaşılmak istenen amaca daha kolay bir şekilde ulaşılmış olunur ve toplum içinde görmek istediðimiz türden insanlar çıkar karşımıza.
 
Taraftarlar, kazanmanın yanında kaybetmenin de sporun bir parçası olduðunu kabul etmeyi bilmelidir. Sporun bütünleştirici ve birleştirici etkilerinin farkına varıp kişi kendisini seyir zevkininin serin sularına bırakmalıdır. Bu doðrultuda yasaların eksik kalan yanı sporseverlere başka yollar denenerek aşılanmalı ve spordan her durumda zevk almasını bilen bilinçli bir taraftar topluluðu oluşturulmalıdır. Bunun için yasalarda deðişikliðe gitmekten çok kesin çözüm getirecek kendini iyi tanıyan ve karşısındakine her koşulda ve her durumda saygı gösteren bireyler yetiştirmenin yolları aranmalıdır. İnsanlarda yanlış algılamalara neden olan taraftar psikolojisi gerekli ve doðru müdahaleler sonucu gerçek manasına kavuşturulmalıdır.

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları