HAYALPEREST

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1302 kez görüntülenmiştir.
Murat TAŞ

Zamanın nasıl geçtiðini anlayamıyordu. Gelmiş olduðu nokta belki de yaşamının son duraðıydı. Bir mezar bulup deliksiz uyumalı diye geçirdi aklından. Oysaki yaşamış olduðu dünyada mezarlar bile kaðıt parçası üzerine bir deðer kazanmıştı.
 
Çözülmesi imkansız şifreler üzerine kurgulanan hayatı basite indirgeyip yaşamaya çalışıyordu. Bazen kendi kendine anlayamadıðı bir dilden konuşuyor ve bazen de karmaşalar arasında boðulmaya yüz tutan hislerine tercüman olup düşündüklerini gerçek hayata uyarlamaya calışıyordu. İki kelime kurmuş olduðu cümle içinde bir ışık misali yanmaya başladı:
 
“Belirsizliði maðlup edecek olan hırs seni zirveye taşıyacaktır. ”
 
Bu iki kelime üzerine odaklanıp düşünmeye başladı ve hayatı tercüme ettiði anda gözlerini kapadı.
 
“Sahne arkasında olmasına raðmen salonun nasıl da tıklım tıklım olduðunu tahmin edebiliyordu. Tüm hazırlıklarını yapıp heyecanını bastırmaya çalıştı ve salona doðru sakin adımlarla ilerledi. Gördüklerine inanamadı. Üzerine yansıyan ışıklar arasında gösteriye başladı. Henüz gösterinin başındayken seyirci ayaða kalktı ve susmak bilmeyen alkışlar bozdu gecenin sessizliðini…Sahip olduðu hırs sonucunda tırmanması gereken zirve bu olmalıydı. Bıkmadan, usanmadan, yorulmadan çıkmaya devam etti her basamaðı birer birer. Çıkıyordu sürekli en yukseðe…”
 
Gözlerini açtıðında kulaðında hala alkış seslerinin çınlaması duruyordu. Büyülenmiş gibi bakan gözlerinin önünde hayal ettiði sihir oyunları devam ediyordu. Tüm hayallerini beynine kopyaladıðında içinde düðümlenen tehlikeyi farketti:
 
“Özverisi olmayan bir hayat, hile ve yalana mahkum olup mutlak bir dehşetin kıyılarında denize düşer ve boðulur.”
 
Boðuluyordu ve su tüm bedenini kuşatmış durumdaydı. Çırpındı, yükselmeye çalıştı. Deniz kucaklamıştı onu, balıklar tuttu ellerinden ve kıyıya bıraktı cansız bedenini. Kuşlar, kalp masajı ve suni solunum yapmaya başladı. Bir kıpırdanma hissetti bedeninde ve içindeki suları dışarı boşalttı. Derin derin nefes almaya başladı. Yaşıyordu. Şaşırtıcı bir durumdu ama hayat devam ediyordu.
 
Oturduðu yerden gökyüzünü seyrediyordu. Meraklı gözlerle süzüyordu etrafı. Birden bu kadar demode olan bir hayatın baş yapıtında neden rol aldıðını düşündü.
 
Bir mazeret bulmalıydı ve bu rolden kurtulup özgürce yaşamalıydı hayatını. 
 
“Üzgünüm, hiç hesapta olmayan bir fırtına çıktı ve beni alıp götürdü buralardan. Şu an nerede ve hangi zaman diliminde olduðumu bilemiyorum. Sanırım bugünkü ve bundan sonraki oynamam gereken rollerde yer alamayacaðım. Ola ki bu fırtınayı alt edecek bir yıldırım gönderirseniz kaldıðımız yerden devam edebiliriz…”
 
“Mutluluk kusursuz olmadan da elde edilebilirdi.”
 
Yaşadıðı uçarı hayat tüm enerjisini tüketmişti. Çalkantılı geçen bu ömre gelişme gösteren anlar da eklenmişti. Alkol şişeleri yanından ayrılmayan tek dostuydu. Kafasının içinde hiç durmadan dönmeye devam eden dünya kontrolü ele geçirmişti.
 
“Saplantılarında kilitlenip kalmıştı ve bu kısır döngüyü çözebilecek bir anahtar yoktu. Üzerine uygulanan korkunç yöntem kendisini bu hayatın kölesi konumuna getirmişti. Tüm hayatını gerçekleştirmek istediði hayallerine adamış, sadakatinden ödün vermemişti. Tek kaldıðı sahnede gösterisine devam ettikçe canlandırmış olduðu karakter kul ve mahkum konumuna sürükleniyordu…”
 
Hayal gücünün sınırlarını zorladı ve tüm bu yaşadıklarının bir göz yanılmasından ibaret olması için dua etti. Gözlerini kapadı ve asıl gerçeði tüm çıplaklıðıyla korkmadan itiraf etti:
 
“Hayatın olaðanüstü koşullarını bir sihre dönüştürürken prestij kazanmaya çalışan bir sırrın perde arkasındakı dönüşümün kandırılmış halisiniz… Ve siz hala bunun farkında bile deðilsiniz, hala ayaktasınız, elleriniz hala alkış tutuyor ve hala kutluyorsunuz bu halinizi… ”

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları