Aday adayi kirliliði

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1298 kez görüntülenmiştir.
İlhan KARAÇAY

1967 yılında nüfusu 100 bini bile bulmayan (Bugün bir milyona yakın) Mersin’den dünya turuna çıktıðım günden bu yana tam 44 yıl geçti. Mersin’de Pompeipolis-Karaçay Turistik Tesisleri’ni işletirken tanıştıðım bir kaptanın gemisi ile gittiðim Çin’de,  ‘Mao’nun Kültür İhtilali’ni yaşadım ve Akşam gazetesine yazdım. Daha sonra Hollanda’ya yerleştim. Önce Tercüman ve sonra da Hürriyet’e muhabirlik yaptım. 1975’te TRT muhabirliðini de üstlendim.

1983’ün sonunda Hollandalı eşim, oðlum ve kızım ile Mersin’e göç ettim.

1984 yılındaki yerel seçimlerde Mersin Belediye Başkanlıðı seçimine katıldım.

Serçim öncesi ‘aday adaylıðı’ dönemini yaşadım. O dönemde, gerek yerel ve gerekse ulusal seçimlerde hiçbir ‘aday adayı’ propaganda eylemine girişmezdi. Adaylık kesinleştikten sonra propaganda başlardı ve aday ile partisinin afişleri büyük bir kirliliðe neden olurdu.

Ben de böylesi bir kirliliðe neden olanlardan biri oldum. Ama inanın bana kalsaydı, tıpkı Hollanda’da olduðu gibi böylesi bir kirliliðe neden olmazdım.

Daha sonraki yıllarda bu kirlilik çok daha rahatsız edici bir durum aldı. Bir ara bu kirliliðe yasak getirildi. Ama daha sonra aynı kirlilik devam etti.

Şimdi ise bu kirlilik bir başka boyuta ulaştı. Şimdi sadece adaylar deðil, adaylıðı kesin olmayan ‘aday adayları’ da gereksiz ve de yararsız bir propaganda kirliliðine başladılar.

Yaşamımı periyodik bir şekilde sürdürdüðüm Mersin’de gördüðüm kirlilik gerçekten çok üzücü ve de komik. Aynı durum Türkiye’nin her tarafında  aynı konumda. Henüz adaylıðı kesinleşmemiş binlerce kişinin boy boy afişleri çeşitli araçlarla taşınıyor ve hoperlörlerden bir de gürültü kirliliði yaratılıyor.

Mersin’de mimoza aðaçları sarı çiçekler ile doldu. Bu güzel aðaçlardan birinin  önünde eşim Jeanne fotoðrafımı çekerken, önümüzden geçen bir araç tüm güzellikleri yok etti. Bir ‘aday adayı’nın afişleri ile süslenmiş bir araç, üzerindeki hoperlörden çıkan gürültü ile ses kirliliði yaratırken, tozu dumana katarak geçiş sırasındaki görüntü de tüm güzellikleri yok etti.

Tece’deki evimin bahçesine, anavatanı Türkiye olan lalenin, Hollanda’dan getirerek ektiðim soðanlardan fışkıran güzelim laleler ile fotoðraf çektirirken, bir başka ‘aday adayı’nın afişleri ile donanmış araç, bu kez güzelim renk cümbüşünü renksizleştirdi.

Önceki gün Tece’de otomobilimi yıkatırken, sohbet ettiðimiz köylülerden biri,
’ Görmemişin oðlu olmuş sonra da ...... yemiş’ diye baðırdı. Bu köylü kardeş gerçekten bu konudaki en iyi yorumu yapmış oldu.

‘Aday adaylıðı’nı fırsat bilenler, kendilerini tanıtmak için çirkince bir yol bulmuşlardı. Mersin CHP İl Teşkilatı’nda görev yapan yeðenim Bülent’e, ‘Nedir bu yeðen, adaylıkları bile kesin olmayan bu adamlar neden böyle davranıyorlar’ şeklindeki soruma aldıðım yanıt da beni tatmin etmedi. Zira yeðenim şu yanıtı vermişti: ‘Bazı siyasi partiler adaylarını anket sonuçlarına göre saptayacaklar. Aday olmak isteyenler de kendilerini halka tanıtmak için böyle bir davranış içine giriyorlar’.  

Adaylıkları açıklanacak olanları şimdiden kutluyorum. Ama propaganda süresince kirliliðin her türüne meydan vermemeleri dileðiyle...

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları