TÜRKMENLERİN IRAK TA İLERLEME DURUMU

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1609 kez görüntülenmiştir.
TÜRK DÜNYASI YAZARLARLARI

Irak Türkmenleri kritik bir dönemden geçiyor ki bu zor kavşakta ya var olacak ya da olmayacak. Dolayısıyla vefalı ve sadık Türkmenler, bu sıkıntılardan kurtulmak için arayışa girdiler. Siyasî çöküntüden, bazı kötü idare ve idarecilerden, dedikodulardan, hukuksuzluktan, düzensizlikten kurtulmak için, doðru ve başarılı kurtuluş yolunu bulmak için kurucular tarafından onaylanacak kurtuluş yollarını aramaya başladılar.

İyi bir sonuca varmak için uygulayacakları metotlarının kaynakları ulusal kültürlerden oluşmalı, zihinsel soyutlamalardan uzak olmalı, çevredekileri kırmamalı, iftira atılmamalı, karşı taraf kim olursa olsun, tartışma yapılmamalı, yapılsa da dozu kaçırılmamalıdır. Karşı tarafla kibarca diyaloga girilmeli ve bu konuda her türlü çaba takdir edilmelidir. Ancak potansiyel çaðdaş gerçeklerin perspektifleri ışıðında ulusal kökenlere dayalı bir vizyon inşa edilmeli ve bu vizyonun pratik/gerçekçi olabilmesi için, olası uygulamasının ve yapılandırılmasının etkileri hesap edilmelidir. Sahile güvenli bir şekilde erişebilmek ve bu rüyaya ulaşmak için Irak’taki karakterlerin ve çaðdaş Irak tarihinin satır araları okunmalıdır.

 

Irak’taki Türkmen’lerin ilerleme yolları:

1- Varlıðımızı kanıtlayabilmek için hakkımızı aramak ve bu hak aramayı yaygınlaştırmak. Bunun için -varlıðımızın doðru anlaşılabilmesi için- çaba göstermek, tarihî, coðrafî ve siyasî olarak varlıðımızı ispat etmek.

2- Yapıcı siyasî projeler üretip uygulamak.

3- Türkmen oluşumunun mümkün olduðunu göstererek oluşan hayal kırklıðını ortadan kaldırmaya çalışmak.

4-  Özellikle gençleri teşvik ederek yeni ve doðru girişimler yapma yolunu izlemek.

5- İnsanlar, liderler, siyasî partiler, aydınlar, çeşitli grup başkanları ve devlet adamları ile Türkmenler olarak ve Türkmen bölgesinde baðlantı kurmak.

6- Irak\'ın yeni yapısını kapsayacak şekilde bütünsel bir bakış açısı geliştirmek.

 

Bu bileşenlerin artış nedenleri olarak ana hatlarıyla özetleyen temaları:

1- Türkmenleri deðiştirmek önce insan kendinden başlamalı.

2- Eski Türkmen tarihini anlama ve uygulama dersi çıkarmak.

3- Hedefimizi gerçekleştirecek vatansever/yurtsever, dindar, sadık ve doðru bir Türkmen lider yetiştirmek.

4- Millî ahlak ve deðerleri, çocuk terbiyesini ve Türkmen bölgelerinde sevgiyi yükseltmek. Vatanı sevmek ve onun için fedakârlık yapmak.

5- Irak’taki Türkmen haklarını ve onların arazilerini savunmalarını saðlamak, onları desteklemek.

6- Aydınların rolünü yeniden canlandırmak, aralarında gerçek anlamda danışma, tavsiye, söz ve fikir birliði saðlamak.

7- Partizanca kullanılan yetkileri ve yetkilileri engellemek. Türkmenlerin fikirlerini özgürce sokakta ifade etmelerini, il genel meclisinde ve Parlemanto’da temsil edilmelerini saðlamak.

8- Siyasî katılımı yükseltmek için siyasî kurumlarda, meclislerde ve her ortamda fırsat eşitliðini saðlamak.

9- Türkmen bölgesinde genel idarî reform ve malî yapılandırma saðlamak.

10- Türkmenler için çalışan bir savunma gücü kurmak. Türkmenlerin köylerinin, ilçelerinin ve şehirlerinin güvenliðini saðlamak.

11- Türkmen reformunu geliştirmek.

12- Türkmenlere siyasî ve idarî yetkiler vermek, içten onları fethetmek ve onlara sorumluluk vermek.

13- Türkmen kadınları üzerinde reform yaparak toplumda kendilerine karşı gelişen, marjinalleşen adaletsizliði ortadan kaldırmak.

14- Parti, mezhep, sınıf farklılıklarının kökünü kesmek, onları birleştirmek ve organize etmeye çalışmak.

15- Adaletsizliði ortadan kaldırıp adaleti saðlamak. Mezhep ayrılıðını ve geleneksel ırkçılık gibi şeyleri geride bırakmak.

16- Halka, toplumun tüm kesimlerine sorumluluk ve özgürlük vermek. Türkmenlere, rollerini, bilimsel, pratik, siyasî ve sosyal haklarını vermek.

17- Türkmen medyanın ilgisini ve reform ve gerçeði yayma hakkını, birden fazla kanal üzerinden yayma gerçekleştirmek. Bunun için görsel, sesli ve yazılı basın ve internet aðını çeşitlendirmek.

18- Maddî ve manevî destek vermek. Özellikle gençlerin siyasal kurumlarda, sosyal ve kültürel kurumlarda öne geçmeleri desteklenmeli.

19- Türkmenler üzerindeki her türlü hazırlık, planlama, demografik deðişim, nüfus sindirme ve idarî marjinalleştirmeyi sabırla ve temkinle karşılamalı ve acele etmeden ve umutsuzluk göstermeden sonuçlarını beklemeli, tuzaða düşmeden zaferi saðlamak için çalışmaya devam etmeli.

20- Düşmanların programlarını bilmek ve Türkmenlerin düşmanlarını ortaya çıkarmak.

21- Genç nesilleri geliştirmek, Türkmenler için geleceði saðlayacak yeterlilik düzeylerini yükseltmek ve Türkmenler için gelecek saðlamaya çalışmak.

 

İşte bütün bu temalar ve nedenleri üzerinde iyi niyetle çalışmalıyız. Siyasî ve operasyonel koşulları yenilemeli, gelişen şartlara bakarak yeni bir Irak Türkmen yapılandırmasını saðlamaya çalışmalıyız.

Eyad Yolcu

Irak Türkmen Medya Merkezi

Irak Türkmen Medya Merkezi

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları