Bulgaristan’a Müslüman Cumhurbaşkani mi Geliyor?

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1354 kez görüntülenmiştir.
TÜRK DÜNYASI YAZARLARLARI

Bulgaristan’da 23 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlıðı seçimlerine ilişkin olarak BULTÜRK Derneði tarafından yapılan açıklama kamuoyunun gündemine bomba gibi düştü. Bultürk’den yapılan açıklamada, Bulgaristan tarihinde bir ilke imza atılacaðı, Müslüman bir kişinin de cumhubaşkanlıðına aday olacaðı belirtildi.

 

Komünist dönemde yaklaşık 3 milyon Türk’e karşı yoðun bir asimilasyon politikası uygulanan Bulgaristan’da demokrasinin gelmesiyle birlikte devrim niteliðinde deðişimler yaşandı.

Öyle ki o dönemde Müslümanların adları zorla deðiştiriliyor,  inançları ve dilleri yasaklanıyor, mezar taşları ve nüfus kayıtları yok ediliyordu…

Bugün gelinen noktada ise Türkler, Bulgaristan’daki siyasi alanda ciddi bir biçimde rekabet edebiliyorlar. Yaşanan gelişmeleri Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneði Genel Başkanı Rafet Ulutürk’e sorduk…

Bultürk Derneði nasıl kuruldu, Amacı nedir 

Bizim dernek genelde aydın kişilerden oluşuyor. Üyelerimizin sayıca çokluðundan ziyade, aydın, mesleklerinde başarılı ve dava bilinci olan kişilerden olmasına gayret ediyoruz.

Bu dernek kurulana kadar Bulgaristan Türklerini yeterli fayda saðlayan STK bulunmadıðı kanaatindeydik. Bildiniz gibi Balkanlara yönelik birçok sivil toplum kuruluşu vardır. Ancak çoðunluðu tüm balkan topluluklarına hitap ederler, fakat başarılı çalışmalar pek fazla deðildir. Batı Trakya Bosna Sancak gibi daha dar alanda çalışanlar hariç. Biz buradan hareketle önce Bulgaristan Türklerinin sorunları üzerinde durmayı, başarılı çalışmalarımız arttıkça Balkanlardaki tüm topluluklara yönelik faaliyetler yürütmeyi hedefledik. Bu amaçla üyelerimizle birlikte derneðimizi faaliyete geçirdik. Biz uç noktaları (fanatizm) benimsemiyoruz, okuyan, bilgi sahibi olan dünyanın gidişatını kavrayabilen kişilerle bu yolda yürümeyi tercih ediyoruz.

Bu amaçla biz her zaman ilkleri yapmayı hedefliyoruz. Amacımız kısır alışkanlıkları kırmak.

Bu doðrultuda çeşitli seminer, konferans, Türkiye’ye gelen tüm Bulgaristan Vatandaşlarına imkanlar dahilinde gerekli yardımı saðlamak, çeşitli sosyal faaliyetlerde bulunmak, yardıma muhtaç olan tüm Bulgaristan Vatandaşlarına gerekli desteði saðlamak, öðrencilerimize hem maddi hem manevi desteðin yanında gelecek kuşakların yeni aydınlarını yetiştirmek üzere faaliyetlerde bulunmaktayız.

Bu faaliyetlerinin yanında tüm Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye’de çeşitli rehberlik faaliyetlerinde de bulunuyoruz.

Neden Müslüman bir cumhurbaşkanı adayı?

Bildiðiniz gibi etnik kökeni ne olursa olsun Bulgaristan anayasasına ve Avrupa Birliði normlarına göre herkes, eşit haklara sahiptir.  Dolayısıyla Bulgaristan vatandaşlarının tümü kanunun ön gördüðü koşullara sahipse cumhurbaşkanı adayı olabilir.

Müslüman bir adayın Bulgaristan’ı mevcut yönetimden daha iyi temsil edemeyeceðini kim bilebilir? Tıpkı Hindistan’da olduðu gibi bir durum Bulgaristan’da neden olmasın?

Hatırlayalım,  adım adım süper güç olma yolunda ilerleyen Hindistan’ı zirveye doðru taşıyan ülkenin cumhurbaşkanı bir Müslüman. Bu gerçek göz ardı edilmemeli…

Dolayısıyla Bulgaristan’da Müslüman bir cumhurbaşkanı adayı belki de şimdiye kadarki cumhurbaşkanlarından çok daha verimli olacaktır. Müslüman adaya karşı ortaya atılan Bulgaristan için çalışmaz iddiası ise; son derece yanlış, çirkin ve faşizan bir ön yargıdır.

Bu iddia Bulgaristan vatandaşı olan herkesin eşit olduðu yönündeki yasaya aykırı bir ithamdan başka bir şey deðildir.

Peki, neden şimdi buna ihtiyaç duyuldu?

Bu şartların olgunlaşması meselesidir. Bulgaristan, geçiş dönemini yani totaliter rejimden demokrasiye geçişi yeni tamamlamış ve içine sindirmiştir. Bizce bu seçimler aynı zamanda Bulgaristan için demokrasi sınavı olacaktır.

 Bu girişiminize karşı Bulgar kamuoyundan gelen tepkilere ilişkin olarak neler söyleyeceksiniz?

Elbette çeşitli tepkilerin gösterilmesi doðaldır. Ama gerek Bulgarların gerekse Müslüman azınlıkların ‘Türklerin henüz aday olamayacaðı’ şeklinde gösterdiði tepkilere de bir anlam veremiyoruz. Çünkü artık Bulgaristan vatandaşlarının demokrasiyi özümsemesi gerektiðini düşünüyoruz.

Ayrıca yüzyıllardır beraber yaşayan bu insanları bölmeye ve araya nifak sokmaya kimsenin hakkı olmadıðına inanıyor, böyle bir girişimde bulunanların bilerek ya da bilmeyerek Bulgaristan’a ihanet içerisinde olacaklarını düşünüyoruz.

 Adayınız kim olacak?

            İsim açıklamak için henüz erken, ancak emin olun adayımız ülkeyi layıkıyla yönetebilecek ve herkesden daha çok Bulgaristan sevdalısı bir kişi olacaktır. Aynı zamanda gereken tüm şartları taşıyacak, Müslümanıyla Hrıstiyanıyla tüm Bulgaristan’ı kucaklayacak, geçmişinde herhangi bir leke bulunmayan biri olacaktır. Çıkaracaðımız Müslüman adayın Bulgaristan’a layıkıyla hizmet edeceðinden zerre kadar kuşkumuz yoktur.

Peki, böyle bir girişimdeki amacınız nedir?

Bazıları toplumu provoke ettiðimizi düşünüyor.  Ancak böyle bir şey aklımızdan geçmediði gibi; bu saçmalıkları tartışıp konuşmaya ayıracak zamanımız da yoktur. İyice bilinmelidir ki; biz toplumu kışkırtacak, yüzlerce yıllık kardeşliði ve dostluðu bozacak her türlü ayrımcılıða karşıyız. Bulgaristan bizim de devletimizdir. Ona, her kademesinde hizmet etmek bizim de hakkımızdır.

Maksadımız; ülke siyasetine ve hizmet rekabetine katılmaktan ibaretttir. Avrupa demokrasi arenasında Bulgaristan’ın da var olduðunu ululslararası kamuoyuna kanıtlamaktır.

Öte yandan, Bulgaristan’daki Müslümanların ve diðer azınlıkların ülkenin siyasi ve sosyal hayatının her alanında var olmaları için kapıyı aralamak, onları toplumla kaynaştırıp, cesaretlendirmek, ‘kendi vatanlarında, kendi sorunlarına yabancı’ kalmalarının önüne geçmektir.

Peki, Bulgaristan’da herhangi bir siyasi partiyle ortaklıðınız var mı?

Hayır.

Bize bu röportaj fırsatını tanıdıðınız için teşekkür ederiz. Umarım demokrasi galip gelir ve Bulgaristan’da bir Müslüman cumhurbaşkanı görürüz. Böylece Bulgaristan, diðer Avrupa ülkelerine de örnek olur…

İnşallah bizim de umudumuz öyle. Biz de ‘demokrasi kazansın’ diyoruz.

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları