TARİHİNİ BİLMEYEN MİLLETLERİN KADERİNİ BAŞKALARI BELİRLER

Bu makale 30-11--0001 00:00 eklenmiş ve 1522 kez görüntülenmiştir.
TÜRK DÜNYASI YAZARLARLARI

1953 Yılında Kerkük Korya Pazarından Bir Görüntü

Tarih, hepimizin bildiði üzere geçmişte yaşanmış olayları yer ve zaman göstererek sebep sonuç ilişkisi içerisinde inceleyen bilim dalıdır. Peki tarih bizler için önemi var mı? Ya nasıl olsa geçmiş yaşanmış olup bitmiş bizi niye ilgilendiriyor deme hakkımız var mı? Artık geleceðe bakmalıyız geçmişe saplanmanın ne mantıðı var dememiz doðru mu? Tarihte hiç bir millet yoktur ki geçmişini baz almadan geleceðine yön verebilmiş olsun. Bir çok dünya milletleri ve ülkelerinde de bunları görmekteyiz.

Maalesef bütün bunlar olurken bizler Irak Türkleri olarak tarihimize, deðerlerimize bir türlü sahip çıkamıyoruz. Milletimiz, dost ve düşmanının kim olduðunu bilmelidir, ki ona göre geleceðini yönlendirsin. tarihini yani geçmişini bilmeyen bir millet, geleceðini de doðru şekillendiremez.

Geçmişte komşuları ile olan ilişkisini bilmiyorsa, bugün hangi konumda olduðunu hesaplayamaz.

Doðal olarak geleceði için de saðlıklı girişimlerde bulunamaz. Yani tarihini bilmeyen milletlerin kaderini başkaları çizer. Bu sebeple tarihimizi, yani geçmişimizi iyi bilmemiz gerekir.

Eðer biz de “Ben Buradayım!” demek istiyorsak; geride unutulmayacak şeyler bırakmamız, çok çalışmamız ve geçmişimizi (yani tarihimizi), kendimizi (bugünümüzü) iyi bilerek, geleceðimize saðlam adımlar atmamız gereklidir. Hedeflerimizin gerçekleşmesi için bütün gücümüz ile çalışacak, gayret göstereceðiz ve mücadele edeceðiz. Tarihi parlak olan bir milletiz, kendi kaderimizi ve geleceðimizi de kendimiz çizelim. Yani Kaderini ve geleceðini belirleme iradesine sahip olmalıyız. Beşeri unsuru teşkil eden millet, birlik ve beraberlik içinde bulunursa, tam bir dayanışma ile hareket ederse, kolaylıkla hukuki ve siyasi kişilik kazanır. Hak, adalet, eşitlik ve özgürlük, millet dediðimiz toplulukların esas amacıdır ve bunlar için de çalışırlar.

Milli kültürün temel unsurlarından biri dildir. Dil, “milli damgası en belirli kültür unsurudur bir “toplum mirası”dır. Bu mirasın, nesilden nesile devredilebilmesini saðlayan dildir. “Dil olmadan hiç bir toplum kurumu ve deðeri gelişemez. Bundan dolayı, kültürün varlıðı ve devamı açısından dil, son derece önemlidir. Türkmen Milletvekilleri, parti, sivil toplum ve kuruluşları, medya, aydın, akademisyen ve yazarlarının büyük çaba ve mücadelesi sonucunda, 16 Aðustos 2011 tarihinde Irak Millet Meclisi’nde Türkmence Eðitim Genel Müdürlüðü yasa tasarısı geçti. Milletimiz ve geleceðimiz adına çok önemli bir gelişmedir. Emeði geçen herkese binlerce teşekkürler.

Güçlü olmanın vazgeçilmez şartı ise güçlü bir ekonomiye sahip olmaktır. Dolayısı ile güçlü ve politk başarıların temeli, güçlü bir ekonomik yapının kurulmasıyla mümkündür. Irak Türklerinin refahı ise ekonomik açıdan güçlü ve baðımsız olmayı gerektirir. Irak Türkleri ekonomik yönden saðlam bir alt yapı ve kaynaðını oluşturması son derece önemlidir. Dava adına ekonomik destek saðlamak için varlıklı Türkmenlere ve Türkmen halkına başvurulmalı, bu dava herkesindir. Her Irak Türk’ü davası için ayda sadece bin dinar verirse, kimseye de minnet etmeden istenen ekonomik alt yapı oluşur.

Buna ilaveten Irak Kürtleri Irak’ın milli gelirinden % 17 pay almaktadır, Kürtlere verilen % 17 pay anayasal haksa, 3 milyon Irak Türk’ü de anayasal hak ve eşitlik adına milli gelirden pay almalıdır.

Bu alınacak pay Irak Türklerinin ekonomik baðımsızlıðını ve geleceðini güvence altına alacaktır.

Milli gelirden pay alma hedefi göz önünde tutulmalı ve milletçe bu hak için birlikte mücadele edilmelidir, hak verilmez alınır.

Ali Kerküklü

ETİKETLER :
YORUMCULARIN DİKKATİNE
İmlası bozuk, büyük harfle yazılan, hakaret niteliği taşıyan, argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Diğer yazıları...
Yazılım
Uyumlu Web Tarayıcıları